Kompresory pro TČ

13.4.2020

Kompresor scroll

Scroll120  Rotační kompresor

Rotacni140  Pístový kompresor

Pistovy140



Jak vám měří bytový vodoměr?

Tentokrát nejde o vodoměry používané pro měření a detekci průtoků kapalin u TČ, ale o vodoměr, který měří spotřebu pitné vody v domácnosti. Jeho princip je všeobecně známý, je cejchovaný, zaplombovaný, ale měří opravdu to, co spotřebujete, nebo jinak, platíte opravdu to, co spotřebujete? Tady najdete odpověď i řešení.

Bytové a domovní vodoměry jsou v podstatě malé vodní turbínky, opatřené počítadly otáček. Turbínka se točí poměrně rychle a proto je v nich malá převodovka s vhodně volenými převody. Existují typy tzv. suchoběžné, které mají vlastní strojek mimo vodu a otáčivý pohyb turbínky se  přenáší magnetickou spojkou, nebo mokroběžné, které spojku nemají a celý strojek je ve vodě. Poznají s na první pohled, krycí sklo je masívnější, musí snést tlak vody a velkou sílu, která na něj působí. To ale není podstatné. U nás je mokroběžný typ. Podstatné je to, že se jedná o mechanické zařízení, které nemá nelovou hmotnost. Tam, kde je nenulová hmota a pohyb, existuje i další vlastnost, a tou je setrvačnost. Zdá se logické, že když voda teče, turbínka se točí, teče více, otáčky jsou vyšší, když voda neteče, turbínka stojí. To platí, ale jen v ustáleném stavu a v tomto stavu jsou vodoměry cejchovány.

Co se ale děje v přechodných stavech? Toho si málokdo všimne, protože vodoměr bývá umístěn v nějaké šachtě anebo mimo dosah prvního kouhoutku za ním, takže jeho chování není snadno pozorovatelné. Co se tedy děje? Ano, turbínka se při náhlém otevření vody náhle roztočí a čekali bychom, že se po náhlém zastavení vody i náhle zastaví. Ale není tomu tak, turbínka setrvačností přebíhá a pomalu se zastavuje! Navíc její konstrukce není symetrická, jako třeba u vodního kola, na jednu stranu otáčení klade vodě vyšší odpor. Provedl jsem řadu testů a to tak, že jsem měřil skutečně odebrané množství vody a porovnával s údajem vodoměru. Měření probíhalo tak, že jsem vodu vždy naplno asi na 1 sekundu otevřel, zavřel a počkal na zastavení vodoměru.To sice není standardní postup odběru vody, ale jde o případy, kdy si napouštíme například trochu vody k napití, vypláchnutí skenice a podobně. Tento jev se projevuje hlavně při náhlém zastavení průtoku a v dnešní domácnosti je dost přístrojů, které mají elektromagnetické ventily a zastavují vodu náhle. Každá pračka, myčka, ale i moderní pákové baterie to dělají docela náhle.

Měření skutečně odebrané vody a údaje fakturačního vodoměru:

Zapojen reg. ventil tlaku, expanzomat 80l uzavřen. Odběr vždy cca po domu 1 sec, pak kohout uzavřen a další otevření až po úplném zastavení vodoměru. Měřeno tak, že fakturační vodoměr naměřil 10,0 litrů (1 otáčka poslední ručičky) a bylo zjišťováno skutečné  množství odebrané vody. Jako odběrné místo sloužil kohoutek u dřezu zapojení ještě před uzávěrem do bytu, asi 1m od tlakové nádoby. Vodoměr totiž zůstal po dokončení stavby v technické místnosti, tehdy to nikomu nevadilo a je tam dodnes.

Podmínky měření:
Otevřen kohout do bytu, tlak za reg. ventilem 3,5 baru, skutečný odběr v litrech:
1. měření:     7,0
2. měření:     5,9
3. měření:     6,2

Zavřen kohout do bytu, tlak opět 3,5 baru:
4. měření:     3,1
5. měření:     2,7

Zavřen kohout do bytu, tlak za reg. ventilem 4,8 baru (max):
6. měření:     4,5


Jaké tedy byly výsledky? Velice zajímavé. Vodoměr vždy naměřil 10 litrů. A kolik bylo skutečně odebráno? Skutečně odebrané množství vody se pohybovalo mezi 3 až 7 litry (!).

Co s tím uděláme? No přece uděláme opatření! Abychom tomuto efektu zabránili, není to tak složité, i když to zřejmě nepůjde všude. Potřebujeme k tomu větší tlakovou nádobu s gumovým vakem, optimální je cca (80-100)l. Udávaný objem je celkový objem, vlastní vak s vodou má mnohem méně. Pak potřebujeme nějaký škrticí prvek, který zajistí omezení průtoku a nastavit poněkud nižší tlak, než je ve vodovodním řádu. V řádu máme 6 barů, nastaveno je 3,5. Tady vyhovuje regulátor tlaku vody, a to celé doplníme zpětnou klapkou a doporučuji osadit i manometr. Vše je na schematu na obrázku. Nádobu s prázdným vakem natlakujeme vzduchem na tlak vody, pak pustíme do vaku vodu a tlak vzduchu poněkud snížíme. Je dobré i na vzduch v nádobě připojit manometr (tlak P3), na obrázku není. Občas je vhodné tlak zkontrolovat a vzduch doplnit.

Kdo nevěří, ať si ověří.

Ing. A. Žeravík

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | diskuzní fórum

xTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.